خانه » اخبار و تازه ها » تصاویر رصدهای رضی و کاروانسرای شاه عباسی نیر

تصاویر رصدهای رضی و کاروانسرای شاه عباسی نیر

با سلام خدمت دوستان و علاقه مندان به نجوم و رصد های شبانه. انجمن نجوم اردبیل در مهرماه 1395 اردویی گروهی را در مسیر جاده رضی به سمت گرمی برگزار نمود. در این رصد آقای سالار عباسوند کارگاه آموزش کار با تلسکوپ و نجوم را برگزار کردند و سپس آقای علی آقاده ده زاده به عنوان مجری برنامه کارگاه صورشناسی را برای حاضرین برگزار کردند پس از غروب آفتاب اعضا تا پاسی از شب مشغول رصد آسمان با ابزار های فنی موجود و عکاسی از آسمان شب بودند.

تصویری از رصد رضی:


در رصد کاروانسرای شاه عباسی شهرستان نیر که در سرمای زیر صفر درجه و منفی اردبیل برگزار شد. جمعی از علاقه مندان واقعی نجوم گرد هم آمده بودند تا پس از سه ماه دیگر در کنار یکدیگر حاضر شده و به رصد آسمان بپردازند. این برنامه در ابتدای شب تا ساعت 22 شب با مشکل ابری بودن هوا مواجه شد ولی پس از ساعت 22 به بعد هوا صاف شده و حاضرین به رصد و عکاسی از آسمان پرداختند. کاروانسرای شاه عباسی در كنار جاده قدیمی نیر به سراب در 10 كیلومتری شهر نیر و در یكی از برفگیرترین گردنه‌های كشور یعنی در گردنه صایین در دوره صفوی به فرمان شاه عباس بنا شده و جزو یكی از 999 كاروانسرای ساخته شده در این دوره است.

وجود برف و حیوانات شب زی هیجان این شب رصدی را برای حاضرین دوچندان کرده بود. هرچند حاضرین با نوشیدنی داغ و روشن کردن آتش سعی در گرم نگه داشتن خود داشتند ولی به قول مهدی اخوان ثالث هوا بسی نه که خیلی ناجوانمردانه سرد بود. برگزاری کارگاه های آموزشی توسط آقایان علی آقاده ده زاده و بابک آزاد از بخش های جذاب این شب رصدی بود. جمعی 3 نفره از عکاسان شب نیز گروه رصدی ما را در این شب به یاد ماندنی همراهی می کردند که نمونه ای از تصاویر آنها را زیر برای ملاحظه قرار داده ایم.

با سپاس – انجمن نجوم اردبیل

تصوایر رصد دی ماه کاروان سرای شاه عباسی نیر:

با تشکر از دوستانی با اشتراک تصاویر برنامه به تهیه گزارش این برنامه کمک کردند به ویژه آقایان حمید شکوهی،جهانگیری و  پویا باستانی

تصاویر تایپ لپس از حرکت گنبد آسمان و شور و شوق منجمان در این رصد:

یک نظر

  1. تصویر عمق آسمان مربوط به m27 سحابی دمبل در محدوده صورت های فلکی روباه و تیر قرار دارد و در تابستان و پاییز قابل رویت است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.